Electronic Arts. Mit is lehetne elmondani a világ legzsírosabb mega-godzilla kiadójáról? Hát azt semmiképp sem, hogy nyitottak az új dolgok felé, nem nagyon tartják titokban fejlesztéseiket, erős, kíméletlen marketing nyomás a nagyobb profit elérése érdekében. Bemutatóm alanyát az Ubisoft dobta piacra aki rengeteg első osztályú játékkal kényeztette az elmúlt években az arra érdemeseket (Splinter Cell széria, Price Of Persia, Rainbow Six, Ghost Recon stb) de remélem ez a mostani csak valami baklövés volt mert könnyen az EA sorsára juthatnak.(szvsz szeretnének is bár inkább anyagilag felnőni:) Megvolt a hírverés, pár ingame filmecske, interjú a készítőkkel, szereplőkkel - Jöjjön hát a divatgettó…
Divatgettó? Miféle épületes baromságot karattyol össze ez a szerencsétlen? Összeesküvés elméletem a következő: 90 évek közepére tehető az az időszak amikor a színesbörű vagy afro-amerikai előadók színre léptek, tették ezt irigylendő ritmus érzékükkel, dalszövegíró vénájukkal és műfajt teremtő „seggrázós” klipjeikkel. Eladhatóvá vált a rap bármilyen vállfaja pontosabban amit addig „rap”-nek titulált az európai ember –köztük e cikk írója is- mindenhová befészkelte magát. Tudjátok az a része a számoknak ahol az előadó már nem akarja elmondani 65536x alkalommal, hogy az „én szerelmem nem kerül semmibe” (közben drágaköveket dobál le magáról meg kiszáll holmi 30m négykerekű roncsból) meg „mindig vissza várlak” –közben a 6. nőt dobja le magáról megcsinált állapotban- és ehhez hasonló tréfákkal próbál imponálni, hanem belassul a zene és minimális alapokra elkezdi a producer által előirt „kemény vagyok, napalmot dobjatok” szöveget a szádba rágni miközben szúrósan néz előre. You know – olyan gengszteresen. Valahogy nem áll össze a kép. Ez a valaki vagy inkább valami nevezhetnénk lassan terméknek is őket, szeretné az egyik percben visszakapni élete szerelmét, de a biztonság kedvéért mindenkivel lefekszik. Nem baj az –hisz nem vagyunk semmi jónak az elrontója-. De közben meg rinyál. Zokog. Sír. Vigyorog. Valahogy nem áll össze a kép. Rájöttem. Te hazudsz.
Ehhez hasonló dolgok kezdtek megfogalmazódni a fejemben amikor több óra játék után és 65% komplettségi jelző –ejha be szép, van ilyen a magyar nyelvben- mellett kikapcsoltam a Boxot. Adott egy régebben még isteni hatalommal rendelkező afro keresztapa aki 20 év után megfáradt már nem akar az utcán harcolni a jogaiért. Eme döntés fájdalmas meghozatalában még az is segítette, hogy néhány acélköpenyes golyót sikerült beinjektálni a bőre alá egy pisztolynak látszó tárgy segítségével és szólított minket, hogy ebből elég, vegyük vissza a város utcáit és mellesleg öljük meg Cortez-t aki ezt tette vele.
Jól van, jól van ebből sem lesz Fahrenheit de ami most jön az nem más mint egy Chase Hq és Mario Kart alkalmi testi kapcsolatának gyümölcse. Chase Hq nem más mint a Taito (Operation Wolf, Bubble-Bubble) egyik sikeres arcade játéka 1990 környékéről aki a SMK-ot nem ismeri gyorsan húzza magára a zacskót és irány a Snes9x:). Adva volt egy bünőző aki menekült tőlünk a híres speciális rendfenntartók elől, mi uccu neki, pisztoly, rpg a kézben –ha nem megvártuk míg a helikopter ledobja- és hajrá. Mi volt benne a jó? Nem nagyon volt hasonló próbálkozás abban az időben, és nagyon jól el volt találva az irányítás hisz itt már egy kormányt szorongatthattunk a kezünkben. Ezt gondolhatta az Ubisoft is kiaadta a parancsot a program munkálatainak elkezdésére.
Elindul a verseny rajtunk kívül 5 versenyző kupurog 3-2-1 start! Indulunk háttérben már szól a rap de itt sem erőltették meg magukat a készítők mert én 4-5 szám váltakozását figyeltem meg, ez akkor nagyobb probléma ha kiderül majd’ 50 versenyen kell bizonyítanunk, nem számítva azt a párat ami biztos nem sikerül elsőre. Nem baj lesz mit dúdolni a 7 busz megállójában ha véletlenül nem jönne 20 perce:) Fegyverek az úton vannak eldobálva úgy mint: pisztoly, smg, automata shotgun, akna, aknavető általában a pályák rejtett részein található, gereblye nincs bezzeg a Total Overdose-ban:) Tudunk előre és hátra is lőni, az utóbbi azért hasznos mert elég ha csak mutatja a gép, hogy valaki előzni próbál de még bent sincs a képernyőben, mi elkezdünk vadul hátra tüzelni és automatikusan eltaláljuk. Ha kivégzünk egy ellenfelet, lassítva látjuk ahogy a lángoló kocsi felborul és repülnek ki az utasai ala Burnout 3: Takedown ala Matrix. Nitrot is vehetünk fel de bal vagy jobb szerencsére ez nem sokat használ mert: igen engedékeny „catch up” technikával versenyeznek a gépi ellenfelek: ha nagyon lemaradunk hihetetlen módon be tudjuk őket hozni, szinte megvárnak DE nagyon elhúzni sem lehet, egyszerűen mindig ott fognak loholni a nyomunkban akármennyit futtatunk aknára vagy toljuk a nitrot. Játékmódokról még nem beszéltem? Izé…
Hogy valami jót is mondjak: a szinkronszínészek elég jól beleélik magukat a szerepükbe Noel G (Cortez) megpróbálja elcsábítani hősünket akinek egyébként Larenz Tate kölcsönözte a hangját. A játék folyamatos, nincs lassulás akadás hiába robbantunk, nitrozunk, trükközunk. Fegyverek hangjaik dögösek, szinte érezni lehet ahogy hasítják puhítod az ellenfeleket. Egyébként ha valaki szeretne „ráérezni”, hogy milyen lehetett az igazi gettó a 90 évek hajnalán Amerikában a külvárosokban, nézze meg a Veszélyes Elemek (Menace 2 Society) c. filmet, érdekes hogy ott Larenz Tate alakítja a film rosszfiúját, megjegyzem zseniálisan. Mitől divatos ez játék: hát van benne rap, verda, luvnya (bár csak az átvezetőkben), stukker, zsaru, gangsta életérzés, mert ha ez árad a képekről rohannak megvenni a kölykök…
+Pro: jó hangok, kézreálló irányítás, fiatalabb korosztály (12-18) jobban el fog szórakozni vele főleg akinek bejön ez a műanyag gengszterkedés, egy ideig tényleg hagnulatos lövöldözésben van részünk
+Kontra: amíg rá nem jövünk, hogy ez így megy végig, szinte zéró változatosággal és ismétlődő pályákkal